گوگل دوپلکس چیست و به‌درد چه کسانی می‌خورد؟‌

گوگل دوپلکس چیست

آرتور سی کلارک نویسنده‌ی شهیر داستان‌های علمی تخیلی، زمانی در قانون سوم خود که به قانون کلارک مشهور است، گفته بود: «هر فناوری وقتی به‌حدی از پیشرفت برسد، دیگر نمی‌توان آن را از جادو تفکیک کرد.» گوگل اخیرا در خلال کنفرانس گوگل I/O، قابلیتی برای دستیار صوتی خود معرفی کرده که می‌تواند از قانون سوم کلارک پیروی کند. این قابلیت جدید که گوگل دوپلکس نام دارد، می‌تواند به‌جای فرد، تماس تلفنی برقرار کند و مکالماتی کاملا طبیعی را انجام دهد.

این قابلیت به‌قدری واقع‌گرایانه است که اگر بدون آگاهی از الگوریتم‌های هوش مصنوعی گوگل به آن گوش کنید، تصور نمی‌کنید که یک ربات این کار را انجام داده است. به‌نظر می‌رسد، با توجه به نمونه‌هایی که از گوگل دوپلکس شنیده‌ایم، این فناوری هوش مصنوعی گوگل توانسته آزمون تورینگ را که در دهه‌ی ۱۹۵۰ توسعه پیدا کرده است پشت سر بگذارد. براساس آزمون تورینگ، اگر یک ماشین بتواند به‌گونه‌ای انسان را فریب بدهد که در تشخیص ماشین از انسان دچار اشتباه شود، توانسته این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد.

تغییری که به‌وسیله‌ی گوگل دوپلکس صورت گرفته، توانایی آن برای انجام مکالمات طبیعی ازطریق درک، تعامل، استفاده از تکیه‌کلام‌های عامیانه، زمان‌بندی و مکث‌های درست صورت می‌گیرد که تضمین می‌کند، گیرندگان تماس‌های تلفنی دیگر مجبور نیستند با صحبت با ماشین سازگار شوند. این توانایی توانسته واقعا افرادی را که به تماس‌های گوگل دوپلکس پاسخ داده‌اند فریب بدهد تا تصور کنند که واقعا شخص دیگری پشت خط است. البته همان‌طور که متوجه شدید در اینجا منظور شماره‌گیری به مانند دیگر دستیارهای صوتی نیست، بلکه انجام مکالمات با افراد واقعی است. اما قبل از اینکه نگران پیامدهای اخلاقی این فناوری هوش مصنوعی شوید، بهتر است به جزئیات این فناوری پیشرفته نگاهی بیندازیم.
گوگل دوپلکس چیست؟

گوگل دوپلکس برای جایگزینی انسان‌ها (به‌عنوان مثال، اپراتورهای پشتیبانی تلفنی) طراحی نشده، بلکه برای انجام وظایفی خاص (دامنه‌های بسته) توسعه پیدا کرده است. بنابراین نمی‌توانید از گوگل دوپلکس بخواهید با خانواده یا والدین شما تماس بگیرد یا خود را به‌جای یک شخص واقعی جا بزند، بلکه می‌توانید از او بخواهید جایی در رستوران برای‌تان رزرو کند.

بازدید: 7

نظر خودتون رو بنویسید.

avatar
  اشتراک  
به من وقتی خبر بده که: