آموزش ساخت ویدیو‌های تایم لپس و کامپوزیت آنی در ۵ دقیقه

آموزش ساخت ویدیو‌های تایم لپس و کامپوزیت آنی در ۵ دقیقه

چطور فیلم ضبط کنیم

حرکت دوربین می‌تواند کمک زیادی به ثبت کلیپ‌های کامپوزیت جذاب، بکند. برای این کار می‌توانید از اسلایدر‌های حرفه‌ای (مانند راینو موشن) بهره ببرید که به صورت خودکار و با اعمال تنظیمات مورد نظر کاربر می‌توانند دوربین را حرکت دهند. البته امکان ایجاد کامپوزیت بدون حرکت دوربین و قرارگیری ثابت آن نیز وجود دارد.

در صورتی که از اسلایدر‌های حرفه‌ای خودکار بهره می‌برید در وهله‌ی اول و ثبت سوژه، بازه‌ی زمانی کلیپ را برای حرکت دوربین، بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه تنظیم کنید.

در مرحله‌ی دوم (ضبط تایم‌لپس) اسلایدر را برای ثبتر حرکت ستارگان روی بازه‌ی زمانی ۳ ساعته تنظیم کنید. در صورتی که از اسلایدر بهره نمی‌برید، دوربین را بدون تغییر مکان و زاویه‌ی دید، برای ضبط تایم‌لپس آماده کنید.

نکته: با تنظیم نسبت کادر فیلم روی ۱۶:۹ کار ویرایش به دلیل هماهنگی نسبت فیلم و عکس ساده‌تر خواهد بود. در بعضی از دوربین‌ها زاویه دید عکس و فیلم اندکی متفاوت است. در اینصورت برای تطابق عکس و فیلم، ممکن است پس زمینه کمی کشیدگی پیدا کند. در دوربین A7s به‌کار رفته زاویه دید عکس و فیلم یکسان بود و

این موضوع ویرایش نهایی را بسیار آسان‌تر می‌کند.

ویرایش

در این مرحله تمام فیلم‌های مورد نیاز را ضبط کردیم. حالا فیلم‌ها را وارد کامپیوتر کنید. عکس‌ها را با نرم افزار دلخواه خود ویرایش کنید (مثلا لایت روم) و بعد ویرایشگر خود را باز کنید. نرم افزار ادوبی پریمیر تمام گزینه‌های لازم برای کار ما را پوشش می‌دهد.

۱- مرحله اول وارد کردن فیلم‌های ضبط شده در نوار تایم‌لاین و قرار دادن فیلم عادی روی لایه‌ی بالایی تایم‌لپس است. کلیپ‌ها را طوری اصلاح کنید که بازه‌ی ابتدایی و انتهایی هر دو کلیپ (در صورت حرکت دوربین، بازه‌ی آغاز و پایان حرکت) یکسان باشند.

۲- در مرحله‌ی بعد باید فیلم را برای کلید زدن آماده کنیم، بنابراین روی تصویر هر دو کلیپ کار می‌کنیم. راه های مختلفی برای اصلاح رنگ‌ها در پریمیر هست. ویرایش تصویر باید به‌گونه‌ای انجام شود که بیشترین تضاد بین آسمان و سوژه اصلی دیده شود. برای افزایش کنتراست تصویر، همزمان نقاط سیاه تصویر را

تاریک‌تر و نقاط روشن را روشن‌تر می‌کنیم.

۳- بعد از مراحل بالا، به راحتی اقدام به انتخاب سوژه (بخش سیاه قاب) با ابزار قطره چکان در جلوه‌ی Color Key انتخاب رنگ، کنید. حالا تلورانس کلید رنگ را تا حد ممکن بدون انتخاب آسمان بالا ببرید. بهتر است به لبه‌های انتخابی کمی نرمی (Feather) هم اضافه کنید تا تصویر نهایی طبیعی‌تر به‌نظر برسد. در ادامه جلوه‌ی Invert را از بخش Effects جستجو کرده و انتخاب کنید تا به جای سوژه، آسمان از تصویر ویدیوی عادی حذف شود. در تصویر سمت چپ تمامی تنظیمات انجام شده برای پروژه‌ی مذکور در ادوبی پریمیر را مشاهده می‌کنید.

این روش ساده‌ای است و وقت زیادی هم نمی‌گیرد. ساخت چنین تایم لپس‌هایی بسیار لذت‌بخش است و ایده‌های متنوعی می‌توان برای آن‌ها به‌کار برد.

در ادامه می‌توانید این آموزش را در قالب ویدیو ببینید.

بازدید: 19

نظر خودتون رو بنویسید.

avatar
  اشتراک  
به من وقتی خبر بده که: